Tipy na výlety

Stránky: 1,2

Vizovice - Chrámečné (po žluté značce)

mapa, fotky Cesta do Vizovic

Pokud Vám nevoní cesty lesem, nebo se chcete jen rekreačně projít, můžete se zkusit z Vizovic vydat po žluté značce. Její trasa vede nad vesnicí Lhotsko a po asfaltové silnici Vás v pohodlí zavede až do naší hospůdky. I přes tuto skutečnost je z cesty krásný výhled na Vizovice, Lutoninu, Chrámečné  a zmíněné Lhotsko.

V létě uslyšíte jen šum luk a polí, cvrkot crvčků a možná zahlédnete také skupinku srn. Velmi poklidné místo - jak stvořené pro nedělní relaxace.

Terén je nenáročný, ikdyž nějaký ten kopec zvládnout musíte.  Vyjít můžete už od autobusové zastávky ve Vizovicích. Protože pro neznalé tohoto města by bylo obtížné se z něj správně vymotat, přikládáme mapku jak na to.

Pohodovým tempem jste na Chrámečném asi za hodinu.

Klášťov

mapa, fotky

Klášťov je se svou výškou (763m n. m.) nejvyšší horou Vizovických vrchů. Klášťov z Vysokého poleVýlet je vhodný i pro rodiny s dětmi. Poznáte klid venkova a svěžet lesů vizovických kopců. V létě si s sebou nezapomeňte vzít dostatek tekutin. Studánku po cestě žel Bohu nenajdete. Přímo na vrcholku hory je malý altánek a dva obrovké kameny. Pokud Vám zbyde sil na ně vylézt, ocitnete se nejvýše, jak  jen je ve Vizovické vrchovině možné.

Výjdete-li z  hospody, pokračujete dále na paseky, po asfaltové cestě. Ta  končí asi po 1,5 kilometru a přechází v polní cestu. Tou vystoupáte na hřeben, kde narazíte na modrou turistickou značku.  Pokud zabočíte vlevo, značka vás dovede přímo k cíli.

Procházka od hospody a zpět zabere alepoň 4 hodiny - celkem přibližně 14km. Terén je nenáročný.  Cesta ke Klášťovu vede do kopce. Zpět se Vám tedy půjde lépe a rychleji.

 

Lidečko (Čertovy skály) - Chrámečné

mapa, fotky

Pro opravdové turisty zde máme jednu lahůdku.

Čertovy skály, u kterých svou cestu začnete, patří k těm nejpopulárnějším na Valašku. Pověst říká, že je postavil čert, aby obrátil tok potoka a tak dostal mlynářovu dceru (celá pověst). To se mu však nepovedlo a hráz zůstala nedokončená. Skály však nejsou jediným lákadlem této procházky. Cestou projdete výraznou část Vizovických vrchů s pohledem na okolní obce. Ucítíte pravé  kouzlo Valašska. Jestli s sebou chcete brát i malé děti, dobře si rozmyslete, jestli výlet  a Vámi zvládnou.

Za zastávku také stojí Lačnovské skály. Z cesty je to pouze krátká zacházka. Prochází se i kolem Nejvyšší hory vrchů - Klášťova. Nezapomeňte jej navštívit.

Čertovy skály

Začínate v Lidečku, kde se dá v pohodlí dojet autobusem. Už od cesty jsou vidět skály. Až se zde dostatečně nabažíte, pokračujete do kopce na hřeben hor. Postupně jdete pod horou Kopce, Krajčice, Vrátnice, Bařinka, Svéradov a Klášťov. Cesta na jeho vrcholek Vás zdrží jen málo. Dobře si z mapy zapamatujte, kde budete z modré značky scházet na lesní cestu vedoucí na Chrámečné. Zabloudit asi není kam, ale ušetří Vám to čas.

Naměřená délka trasy je 18km. Pokud ujdete za hodinu alepoň 3,5 kilometru, bude Vám cesta trvat  5 hodin. Počítejte ale s přestávkou na občerstvaní. 6 hodin je reálná doba chůze.

Pokud jste nikdy takto daleko lesem nešli, tak pamatujte, že vyjít musíte alespoň tak, aby Vám zbyly ještě tak 3 hodiny deního světla. Stát se může cokoli a chůze po hřebeni ve tmě je velmi záludná a nebezpečná.

Doporučujeme vyjít kolem 10:00 dopoledne a vzít si s sebou nějakou svačinu. Po třech hodinách narazíte na Klášťov. Zde je vhodné místo na odpočinek a posilnění. Ani Vám nebudou vadit ztěžklé nohy, jelikož odtud je cesta jen dolů. V hospodě se můžete občerstvit vyhlášeným nakládaným hermelínem nebo utopenci.

Cestu zpět již můžete absolvovat autobusem, Zastávka je od hospody vzdálena asi 100 metrů.

Výlet lze také absolvovat na horském kole.

 

Vizovice - Vysoké pole - Pozděchov - Jasenná - Chrámečné - Vizovice (na kole)

mapa, fotky

Pro cyklisty jistě zajímavá trasa lesy okolí Vizovických vrchů...

Trasa tak jak je zachycena na mapce měří celých 47km.

Vizovice - Chrámečné přes Barák

mapa, fotky

Nejprve se musíte dostat na vrcholek kopce Barák. Asi nejrychleji to jde po asfaltové cestě, která je výše zasazena do lesa. Z tama se můžete vydat po modré turistické značce na Chrámečné. Pakliže se ale nebojíte výšek, určitě by jste neměli minout Rozhlednu Doubrava, která nabízí nevšední výhled na široké okolí Vizovic.   Výhled z rozhledny

Modrá značka vás po hřebeni doprovodí až na rozcestí pod Suchým vrchem, na který si také můžete vylézt. Pokračujte dále po modré. Po chvíli se cesta větví. Jedna z nich pak vede na Chrámečné - neznačená lesní cesta. Jsou tu dvě odbočky blízko sebe a je velmi lehké si le splést. Jako první totiž narazíte na tu špatnou. Pokud jdete z Vizovic poprvvé, vemte s sebou nějakou mapku.

Výlet je pohodový, protože po výšlapu na barák jdete jen z kopce. V létě ale situaci rozhodně nepodceňujte a vemte s sebou dostatek tekutin.

Cesta z Baráku na Chrámečné Vám bude trvat přibližně 2 hodiny - 6.5km. Jde se i po pěšinách v lese.

 

Fotky

Copyright © 2006-2019 Hospoda l.P. 1867 1| Administrace | autor | RSS | mapa stránek |